а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветеран

мн. ветерани
Вид збор: Именка, машки род
1. Стар, ислужен војник.
Англиски: veteran Албански: veteran
Употреба: Воен термин
Примери:
Воен ветеран.
2. Стар, искусен, заслужен работник во некоја област.
Англиски: veteran Албански: veteran
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е ветеран во просветата.
Изведенки
ветерански прид.
ветеранскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи