а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветен

Види и: вети (св.)
ветени
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) вети
Англиски: promised
Примери:
Наместо ветената светла иднина, на народот му понуди враќање кон славното минато.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи