а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вести

вестат
Вид збор: Глагол, несвршен
јавува, соопштува, навестува
Англиски: announce Албански: paralajmëron
Примери:
Тешките темни облаци вестеа невреме.
Изведенки
вестува несв.
вестуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи