а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вестител

мн. вестители
Вид збор: Именка, машки род
Тој што известува за нешто, што носи вести.
Англиски: messenger
Изведенки
вестителка ж.
мн. вестителки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи