а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вестерн

мн. вестерни
Вид збор: Именка, машки род
Популарен назив за филмови и романи во кои се прикажува американскиот Див 3апад.
Англиски: western
Употреба: Сцена
Примери:
Вестерн - филм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи