а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

весталка

мн. весталки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34153
Кај старите Римјани - свештеница во храмот на божицата Веста.
Англиски: vestal virgin
Употреба: Историја
Изведенки
весталски прид.
весталскиот