а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

весникар

мн. весникари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28597
1. Продавач на весници.
Англиски: news vendor Албански: shitës gazetash
2. Лице што учествува во редактирањето и издавањето на весникот.
Англиски: journalist Албански: gazetar, zhurnalist
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. весникарче ср.
мн. весникарчиња
дем.
2. весникарски прид.
весникарскиот
Пример: Весникарски јазик.