а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

весникарница

мн. весникарници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 56323
1. Продавница за весници.
Англиски: newsstand Албански: qoshk gazetash
2. (само едн.) весникарство
Англиски: journalism Албански: zhurnalizëm