а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

весла

веслаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13143
Движи чамец или друго превозно средство на вода со помош на весло; плови со помош на весло.
Англиски: row
Примери:
Цела ноќ веслал со чунот до сред езеро.