а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веслање

веслањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17882
1. Натпреварување со чамци со весла.
Англиски: rowing Албански: kanotazhë
Употреба: Спорт
Примери:
Веслање во осмерец со кормилар.
Натпревар во веслање.
2. Пловење на чамец или галија со помош на весла.
Англиски: rowing Албански: kanotazhë
Примери:
Напорно веслање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК