а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веслач

мн. веслачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25148
Тој што весла.
Примери:
Таа седеше напред, со лице свртена кон веслачот.
Изведенки
веслачки прид.
веслачкиот
Што се однесува на веслач и веслање.
Пример: веслачки спорт