а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веселник

мн. веселници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24711
Весел, ведар човек, кој сака шеги и смеа.
Примери:
Тој е добар човек, веселник, секогаш спремен за шега и песна.
Изведенки
1. веселница ж.
мн. веселници
2. веселнички прид.
веселничкиот
Пример: веселничка трпеза