а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

весели

веселат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5808
1. Создава радост, задоволство и ведро расположение.
Англиски: celebrate Албански: argëtoj, dëfrej
Примери:
Свирачите ги веселеа свадбарите.
2. (се весели) се радува
Англиски: enjoy Албански: argëtohet, dëfrehet
Примери:
Тој ден сите се забавуваа и се веселеа.
Изведенки
веселење ср.
глаг. им.