а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веселба

мн. веселби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4049
1. Радост, весело расположение.
Англиски: joy Албански: aheng
Примери:
Јас убаво пеам, ќе им правам веселби.
Секоја категорија гости си има и свој начин за веселба.
2. Забава, собир со песни, игри, смеа.
Англиски: festivity Албански: aheng, festë
Примери:
Утре ќе се вивне веселба, свадба.
Народна веселба.