а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верува

веруваат; верувам; верувал, верувале
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 257
1. Смета, мисли, убеден е дека нешто е така како што се прикажува, како што се претставува, дека е вистинито, реално.
Англиски: believe Албански: beson
Примери:
Верува во Господ.
Таа веруваше дека е среќна.
Дали ти веруваш во тоа што го зборуваш?
2. Има доверба во некого или нешто.
Англиски: trust Албански: beson
Примери:
Долго те учат да веруваш во луѓето.
Му верувам само на мојот часовник.
Не им верува на очите.
3. (се верува) смета, мисли
Англиски: believe Албански: beson
Употреба: Безлично
Примери:
Не ми се верува.
Ситиот на гладен не верува.
Изведенки
верување ср.
мн. верувања
глаг. им.
Пример: Кај народот постојат различни верувања за истата појава.