а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веројатно

Вид збор: Прилог
На веројатен начин, но не е сосема сигурно.
Англиски: probably
Примери:
Веројатно ќе успеам да дојдам вечерва.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи