а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веројатен

веројатни
Вид збор: Придавка
1. За кој се смета дека има можност да се оствари.
Англиски: probable
Примери:
веројатен успех
2. Што изгледа вистинит, што е најблизок до вистината.
Англиски: probable
Примери:
Другата претпоставка се чини поверојатна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи