а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вероучител

мн. вероучители
Вид збор: Именка, машки род
1. Проповедник на некоја вера, религија.
Англиски: preacher Албански: mësues fetar, predikues
Употреба: Религија
2. Учител по веронаука.
Англиски: catechist Албански: mësues fetar
Употреба: Религија
Примери:
Работеше како вероучител на царските деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи