а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вероотстапник

мн. вероотстапници
Вид збор: Именка, машки род
Отпадник од верата; лице што се одрекло од верата.
Англиски: renegade
Употреба: Религија
Примери:
Веровит е патот што го изоди дотука и за вероотстапник него не го бива.
Изведенки
вероотстапница ж.
мн. вероотстапница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи