а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веронаука

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука за верата, верско образование како наставен предмет.
Англиски: catechism
Употреба: Црковен термин
Примери:
Ти секогаш имаш петка по латински и по веронаука.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи