а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вероломство

мн. вероломства
Вид збор: Именка, среден род
1. Кршење на заклетва, непочитување на дадениот збор, ветувањето.
Албански: pabesueshmëri
2. Неверност во бракот.
Англиски: unfaithfulness Албански: pabesi
Примери:
Нивниот брак пропадна поради неговото вероломство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи