а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вероломност

мн. вероломности
Вид збор: Именка, женски род
1. (едн.) Особина на тој што е вероломен
Албански: i pabesë, i pafe
2. Вероломна постапка.
Англиски: conversion Албански: pabesueshmëri
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи