а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вероломник

мн. вероломници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што ја прекршува верата; тој што не држи заклетва; што не држи даден збор.
Англиски: convert
Употреба: Религија
Изведенки
1. вероломница ж.
мн. вероломници
2. вероломнички прид.
вероломничкиот
3. вероломно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи