а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вероломен

вероломниот
Вид збор: Придавка
Што не го држи дадениот збор, што не држи вера.
Примери:
Ете, колку си е човекот и сам себеси вероломен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи