а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вероисповед

мн. вероисповеди
Вид збор: Именка, женски род
1. вера
Англиски: faith Албански: besim, religjion
Употреба: Религија
2. богослужба
Англиски: religious service Албански: shërbim kishtar
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи