а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веродостоен

веродостојни
Вид збор: Придавка
На што може да се верува, што е достојно за верување.
Англиски: trustworthy
Примери:
Тој е веродостоен човек.
Приказните се создадени врз веродостојни случки и настани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи