а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верно

Вид збор: Прилог
1. предано
Англиски: faithful
Примери:
Тој верно и предано му служеше на господарот.
2. вистинито
Англиски: truthful
Примери:
Колку било верно, никој не може да тврди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи