а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верност

(едн.) верноста
Вид збор: Именка, женски род
1. Особина на тој што е верен.
Англиски: faithfulness Албански: besnikëri
2. Својство на тоа што е верно.
Англиски: fidelity Албански: besnikëri
Примери:
Сега нема верност зашто во љубовта се е лага.
Тој се одликуваше со верност во описот.
Не веруваше во верноста на настанот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи