а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верница

мн. верници
Вид збор: Именка, женски род
1. верник
Англиски: believer Албански: besimtare
2. Жена што е верна.
Англиски: faithful Албански: besnike
Изведенки
1. верничка ж.
мн. вернички
2. вернички прид.
верничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи