а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вермут

Вид збор: Именка, машки род
1. Вид лековита и ароматична билка.
Латински: Artemisia absinthium Англиски: wormwood Германски: Wermut Албански: pelin
2. Вид алкохолен пијалак, вино или ракија со пелин.
Англиски: vermouth Германски: Wermut Албански: vermut
FlexiMac
 менување на македонски глаголи