а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вери

(се) верат
Вид збор: Глагол, свршен
Вети верност.
Англиски: get engaged
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Нашиот син и вашата ќерка сакаат да се верат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи