а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верифицира

верифицираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Испита, испитува, потврди, потврдува исправност.
Англиски: verify Албански: verifikon
Примери:
Посебна комисија ќе ги верифицира поднесените документи.
2. завери, заверува
Англиски: certify Албански: vërtetoj
Примери:
Двете комисии го верифицираа договорот.
Изведенки
верифицирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи