а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верификација

мн. верификации
Вид збор: Именка, женски род
потврда, потврдување
Англиски: verification
Примери:
Реалноста што ја нуди романот е подложна на верификација во стварноста.
Комисија за верификација на фактите.
Изведенки
верификациски прид.
верификацискиот
верификационен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи