а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верификатор

мн. верификатори
Вид збор: Именка, машки род
Тој или тоа што врши верификација, што утврдува, што потврдува нешто.
Англиски: verifier
Примери:
Практиката е крајниот верификатор на нашите концепции и ставови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи