а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верижник

мн. верижници
Вид збор: Именка, машки род
Верига во оџакот над огништето на која виси котелот.
Примери:
Над него беше закачен верижник спуштен до жарта, а тука висеше бакарниот котел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи