а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верижен

верижниот
Вид збор: Придавка
Што е во вид на верига, што се протега како верига.
Примери:
Верижен систем на производство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи