а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веридба

мн. веридби
Вид збор: Именка, женски род
Давање збор за верност.
Англиски: engagement
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ве покануваме на веридбата на нашиот син.
Јуни е месец во кој има најмногу веридби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи