а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верига

мн. вериги
Вид збор: Именка, женски род
1. Низа од поврзани, преплетени метални алки.
Англиски: chain Албански: varg
Примери:
Окован во вериги.
2. Целина од еднакви, слични или различни членови, единици, поврзани или поредени во низа, во редица.
Англиски: chain Албански: varg, zinxhir
Употреба: Преносно значење
Примери:
Верига од различни броеви.
Планински вериги.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи