а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верзија

мн. верзии
Вид збор: Именка, женски род
Едно од повеќе меѓусебно различни толкувања на ист факт или настан.
Англиски: version Албански: version, variant
Примери:
Споредувањето покажува дека се работи за две верзии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи