а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верзиран

верзираниот
Вид збор: Придавка
Што е стручно упатен во нешто, информиран; вешт во нешто, извежбан, искусен.
Англиски: well-versed
Примери:
Тој беше добро верзиран во својата работа и можеше лесно да ги открие пропустите.
Изведенки
верзираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи