а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верзал

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Голема буква; начин на печатење, при што се употребуваат само големи букви.
Англиски: majuscule Албански: verzal
2. Текст печатен со големи букви.
Англиски: majuscule Албански: tekst me shkronja të mëdha
FlexiMac
 менување на македонски глаголи