а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вересија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9634
Кредит, купување или давање на доверба, на почек.
Англиски: credit Турски: veresiye Албански: veresi
Употреба: Економија
Примери:
Во селскиот дуќан даваа стока на вересија.
Изрази
Прави од готово вересија - од подоброто го избира полошото.
Собери си ја вересијата - собери ги остатоците, тоа што нема вредност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК