а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верен

верни
Вид збор: Придавка
1. Што е предан, приврзан, постојан во пријателството, во поддршката, во послушноста и сл.
Англиски: faithful
Примери:
верен другар
верна сопруга
верен слуга
2. Што потполно одговара на тоа што го претставува.
Англиски: correct
Примери:
Нивните документи не даваат верна слика.
Тој даде верен опис на надворешниот лик на комитата.
3. Што е вистинит, веродостоен.
Англиски: truthful
Примери:
Знаеше дека тие зборови што ги изговори со страв, не се верни на она што навистина се случи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи