а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вереница

мн. вереници
Вид збор: Именка, женски род
Ветена за мажење.
Англиски: fiance
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Сега почувствувал тага за Бабуна планина и на својата вереница ѝ соопштил дека откако ќе се земат, ќе заминат да живеат во едно многу поубаво место.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи