а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вергл

мн. вергли
Вид збор: Именка, машки род
Механички музички инструмент на кој со вртење на рачката се свират секогаш исти мелодии.
Германски: Wurlitzerorgel
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи