а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вергла

верглаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 30356
1. Свири на вергл.
Албански: luan në vergël, në barel
Употреба: Музика и танц
2. Брзо зборува; кажува едно исто, повторува.
Англиски: blab Албански: llomotis
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Тој постојано ја верглаше истата приказна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК