а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верглаш

мн. верглаши
Вид збор: Именка, машки род
1. Свирач на вергл.
Албански: muzikant në vergl, në barel
Употреба: Музика и танц
2. Тој што зборува брзо, без размислување.
Англиски: blabber Албански: llafazan
Употреба: Иронично , Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи