а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вергија

мн. вергии
Вид збор: Именка, женски род
данок, давачка
Англиски: tax Турски: vergi
Употреба: Архаизам
Примери:
Каде се парите за вергијата и арачот во зрно што ми го должиш?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи