а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вербалист

мн. вербалисти
Вид збор: Именка, машки род
Човек што зборува многу, но не со некоја подлабока содржина во зборувањето.
Англиски: verbalist
Изведенки
1. вербалистка ж.
мн. вербалистки
2. вербалистички прид.
вербалистичкиот
Што припаѓа, што се однесува на вербалист и на вербализам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи