а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вербализација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Составување на протокол, писмено сослушување.
Англиски: verbalisation Албански: verbalizim
Употреба: Правда
2. Зборување во ветар, дрдорење.
Англиски: blabber Албански: murmuritje
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи